Držitelé plakety „Náš soused je netopýr“

Manželé Ševečkovi ze Třtice

Manželé Ševečkovi mají radost z letní kolonie netopýrů, která se usídlila pod dřevěným obložením jejich domu. Netopýry poprvé zaznamenali v loňském roce, letos jich napočítali 115 během 10 minut. Natočili také video netopýrů vyletujících z úkrytu (jeden z nich je patrný na snímku). S potěšením pozorují i další živočichy na zahradě, jako jsou ježci či rejsci.

Rodina Otáhalova ze Zlína

Během osvětové akce pořádané na Den Země ve Zlíně zaujalo Otáhalovy povídání o životě netopýrů. Budku, kterou zde společně vyrobili, vyvěsili na zahradě u svého domu. Držíme palce, aby se netopýrům v budce brzy zalíbilo!

Alena Nikrýnová z Prahy

Rekreační chatu v Bechyni si za svůj letní úkryt vybrala skupinka samic netopýra severního. Tento poměrně pestře zbarvený netopýr se zlatavým nádechem srsti je typický spíše pro horské a podhorské oblasti, v posledních letech se však šíří i do nižších poloh. Majitelka chaty paní Nikrýnová má ze svých okřídlených sousedů radost. 

Matěj Mikšovský z Prahy a jeho rodina

V chatkách nedaleko Miličína, které vlastní pan Mikšovský s rodinou, se usadila početná letní kolonie menšího druhu netopýrů, pravděpodobně rodu Pipistrellus. Netopýři využívají jako úkryty štěrbiny pod dřevěným obložením. Majitelé přistupují k netopýřím nájemníkům i přes problém se znečištěním štítů velmi tolerantně. Na chaty umístili netopýří budky, aby se v budoucnu, kdy je plánována rekonstrukce střechy a s tím související uzavření štěrbin, měli netopýři kam přestěhovat.

Viktor Valášek ze Zlína

Poté, co se pan Valášek zúčastnil večerních vycházek pořádaných ČESON, rozhodl se zlepšit úkrytové možnosti pro netopýry v místě svého bydliště. Na své náklady pořídil netopýří budky a instaloval je na zeď zatepleného panelového domu.

Michaela Dudková z Prahy

Chata v Chrástu u Týnce nad Sázavou neslouží jen jako rekreační domek pro rodinu paní Dudkové, pravidelně ji navštěvuje také kolonie netopýrů. Ve štěrbině za dřevěným obložením v některých letech zůstávají netopýří samičky od jara do léta a rodí zde mláďata, někdy se zde kolonie objeví jen na začátku sezóny a pak se přesune do jiného úkrytu. V každém případě jsou však malí létavci v tomto domě vítáni. Rodina i sousedé se scházejí, aby netopýry pozorovali při večerním výletu za potravou (napočítali jich zde až 300!). Trpělivě tolerují štěbetání netopýřích maminek ve škvíře a trus vypadávající z úkrytu používají jako hnojivo na zahrádce.